Approved by AICTE | Affiliated to Anna University, Chennai | NAAC-Accredited 'A' - Grade
2(f) & 12(B) status (UGC) | ISO 9001:2015 Certified | NBA Accredited Programmes
FIST Funded (DST) | SIRO (DSIR)
Fashion Technology

Fashion Technology - Achievers

Date Name of the Student Event Institution/ Organization Achievement
26.09.2017 Vigneshwaran.S Glossy Sillhoutte Angel College of Engineering and technology, Thirupur Participation
03.08.2017 K.Jayasri Scrap Dangle Fash Dash 2017, BIT, Sathiyamangalam Participation
Scrible – o -Maniac
Real Model draping
03.08.2017 R. Manisha Scrible – o –Maniac, Fash Dash 2017, BIT, Sathiyamangalam Participation
Show planner
Scrap Dangle Fash Dash 2017, BIT, Sathiyamangalam
03.08.2017 N.Akshaya Show planner Fash Dash 2017, BIT, Sathiyamangalam 2nd place
B.Deepana
M.Abinaya
3.08.2017 A.Karthik Show planner Fash Dash 2017, BIT, Sathiyamangalam Participation
Scrible – o -Maniac
12.08.2017 Vigneshwaran.S Boxing State rural games 2017 2nd place
17.08.2017 S.Mohanapriya Fashion portfolio Fashion Zingaro 17, Kongu arts and science college, Erode 1st place
17.08.2017 T.Divyabharathi Real model draping Fashion Zingaro 17, Kongu arts and science college, Erode Participation
Face art Fashion Zingaro 17, Kongu arts and science college, Erode Participation
N.Akshaya Doodle your dreams Fashion Zingaro 17, Kongu arts and science college, Erode Participation
07.09.2017 S.Vigneswaran Treasure hunt Futura 17, BIT, Sathiyamangalam Participation
26.09.2017 A.Manikandan Fashion show Angel arena, ACET 1st place
A.Karthik
R.Manisha
J.Lilly preethi
S.Lashini Priya
03.08.2017 S.Lashini Priya Show planner Fash Dash 2017, BIT, Sathiyamangalam Participation
Scrible-o-maniac
26.09.2017 Modelo feston Angel arena 2K17 Participation
26.09.2017 T.M.Mahalakshmi Fashion show    
Kiran sandar  
  R.Sivakumar   BIT, Sathiyamangalam 1st prize
26.09.2017 R.Sivakumar Fashion show Angel arena ACET Best choreography
M.Parameshwaran
R.Neha
T.Akshaya
N.Akshaya
Mohanapriya
15.08.2017 M.Roshini Paper presentation Raja’s international institute, Nagarkovil 1st prize
15.09.2017 M. Roshini Paper presentation SONAFTA 17, SCT 1st prize
A. Saravanan 2nd prize
S. Mohanapriya 3rd prize
M. Ezhilarasi Fabric Painting 1st prize
P. Harsapriya 2nd prize
S. Mohanapriya 3rd prize
N. Theepika Doodling 1st prize
J. Priyadharshini 2nd prize
M. Surya 3rd prize
R. Keerthivasan Textile & Fashion Quiz 1st prize
R.Suresh kumar
K. Deepika 2nd prize
N.E.Kaavya
N. Theepika Poster Presentation 1st prize
M. Abinaya
A. Charavanan 2nd prize
S. Nivetha Fabric Manipulation 1st prize
S. Deivanai 2nd prize
M.P.Monica 3rd prize
R. Sharmadha Kids Couture
(Accessories Designing)
1st prize
K. Jayshri
A.R.Sandhya
T. Dhivabharathi 2nd prize
T. V. Nandhini
P. Naveena
K. Krithika
S. Vasantha 3rd prize
L.S.Warsni
P. Visaalakshmi
T. Sweda
P. Priyanka
  Kids couture
5.03.2018 P.Arvindhan Art attack YRC, Sona ollege of Technology Participation
8.3.2018 A.R.Sandhiya Training programme on Pattern making “TEXPLOSION 2018”, Anna University, Chennai Attended
8.3.2018 M.Deepika Training programme on Pattern making “TEXPLOSION 2018”, Anna University, Chennai Attended
8.3.2018 N.E.Kaviyaa Training programme on Pattern making “TEXPLOSION 2018”, Anna University, Chennai Attended
7.3.2018
&
8.3.2018
A.R.Sandhiya Art attack “TEXPLOSION 2018”, Anna University, Chennai Participation
16.03.208 M.Roshini International women’s day celebration Paper presentation 2nd prize
16.03.2018 M.Roshini International women’s day celebration Paper presentation Best organizer
16.03.2018 M.Roshini International women’s day celebration Photography 1st prize
16.03.2018 M.Roshini International women’s day celebration Ms.Funny bones 1st prize
16.03.2018 M.Roshini International women’s day celebration Face OFF 1st prize
16.03.2018 M.Roshini International women’s day celebration “Ms.GEEK 2018”
16.03.2018 P.Arvindhan Academic performance Annual day, Sona College of Technology Excellent Academic performance
16.03.2018 S.Mounica 2nd and 3rd semester Annual day, Sona College of Technology 1st rank
16.03.2018 S.Kanmani Karthiga 2nd and 3rd semester Annual day, Sona College of Technology 2nd rank
16.03.2018 P.Vishal 2nd and 3rd semester Annual day, Sona College of Technology 3rd rank
16.03.2018 M.Sukumar 4th semester Annual day, Sona College of Technology 1st rank
16.03.2018 S.Lashini priya 4th semester Annual day, Sona College of Technology 2nd rank
16.03.2018 R.Manisha 4th semester Annual day, Sona College of Technology 3rd rank
16.03.2018 S.Nevetha 5th semester Annual day, Sona College of Technology 1st rank
16.03.2018 S. Mohana priya 5th semester Annual day, Sona College of Technology 2nd rank
16.03.2018 S.Sathya priya 5th semester Annual day, Sona College of Technology 3rd rank
16.03.2018 G.Priyanka 6th semester Annual day, Sona College of Technology 1st rank
16.03.2018 R.Swetha
G.Sai sindhu
P.Sneha jennifer
6th semester Annual day, Sona College of Technology 2nd rank
16.03.2018 S.Haritha 6th semester Annual day, Sona College of Technology 3rd rank
16.03.2018 G.Priyanka 7th semester Annual day, Sona College of Technology 1st rank
16.03.2018 G.Sai sindhu 7th semester Annual day, Sona College of Technology 2nd rank
16.03.2018 R.Swetha 7th semester Annual day, Sona College of Technology 3rd rank
16.03.2018 Final year
M.Johncy suganthi
J.Naveena
S.Deivanai
S.Manikandan
S.Vigneshwaran
P.R.Poorna soundharya
Merit cum means – student scholarship Annual day, Sona College of Technology Appreciation award
16.03.2018 Third year
V.Aruna
T.Asma Fahitha
A.Manikandan
V.Dayanithi
T.Naveenkumaar
S.Shanmugapriya
M.Sukumar
S.Vasantha
Merit cum means – student scholarship Annual day, Sona College of Technology Appreciation award
16.03.2018 Second year
K.Ashok
M.Ayisha Afrin
K.Gunasree
K.Lalithambigai
V.Kowsika
R.Poorma
P.Vishal
G.Soundharya
S.Taamari shankari
Merit cum means – student scholarship Annual day, Sona College of Technology Appreciation award
15.09.2017 A.Karthik Kids couture SONAFTA 2K17 Participation
Paper presentation
15.09.2017 S.Lashini priya Kids couture SONAFTA 2K17 Participation
23.01.2018
&
24.01.2018
M.S.Sivadharani
R.Sharmadha
Paper presentation TEXUS’18 – Bannari amman Insitutute of Technology, Sathyamangalam Participation
Poster presentation    
Fabric painting    
5.03.2018 S.Harini Art attack YRC, Sona ollege of Technology Participation
                                           
Date Name of the Student Event Institution/ Organization Achievement
11-08-16
&
12-08-16
N.Theepika Portfolio Presentation Bannari amman Institute of Technology, Sathiyamangalam First Prize
26.08.16 K.Farheen Poster presentation SONAFTA 2016, Department of Fashion Technology, Sona College of Technology Second Prize
26.08.16 K.Farheen Paper presentation SONAFTA 2016, Department of Fashion Technology, Sona College of Technology Third Prize
26.08.16 Sharumathi.K Kids couture SONAFTA 2016, Department of Fashion Technology, Sona College of Technology Second Prize
26.08.16 S.Soundarya
R.Swetha
Poster presentation SONAFTA 2016, Department of Fashion Technology, Sona College of Technology First Prize
26.08.16 R.Keerthivasan
Andrew Joseph
Paper presentation SONAFTA 2016, Department of Fashion Technology, Sona College of Technology Second Prize
26.08.16 Theepa .S
Janani.R
Sowmiya.R
SONAFTA , Kids couture SONAFTA 2016, Department of Fashion Technology, Sona College of Technology Second prize
26.08.16 Haritha .S
Hema.M
Paper presentation SONAFTA 2016, Department of Fashion Technology, Sona College of Technology Second prize
26.08.16 Susmitha .R SONAFTA, Fashion sketching SONAFTA 2016, Department of Fashion Technology, Sona College of Technology Second prize
26.08.16 Vigneshwaran .S SONAFTA Department of fashion technology, Sona college of technology Appreciation award
11.08.2016
&
12.08.2016
Abinaya.M
Akshaya.N
Mohanapriya.S
Mr. business event(business ideas) Bannariamman institute of technology, sathyamangalam First prize
26.08.2016 Dhayanithi SONAFTA
Kids couture
Department of fashion technology, Sona college of technology First prize
26.08.2016 Nandhini.M SONAFTA Fashion Sketching First prize
26.08.2016 Ezhilarasi SONAFTA Surface ornamentation First prize
25-09-16 N.Theepika
R.M.Vijayadurga
R.Neha
M.jishnumohan
M.S.Sivadharani
South indian designer contest-2016 NCFT heights,kodaikanal Frist prize&
Best designer award
30-09-2016 N.Theepika Fashion show Dream zone school of creatve studies Participation
July – Sep 2016
(20 hours)
N.Akshaya Soft Nano Technology NPTEL Consolidated score is 48%
July – Sep 2016
(20 hours)
M.Abinaya Soft Nano Technology NPTEL Consolidated score is 46%
30.09.2016 Neha. R Fashion show Dream zone school of creative studies Best model
30.09.2016 Durga
Kalavathi
Fashion show Dream zone of creative designs Best designer
30.09.2016 Nivethini.D.F Fashion show Dream zone of creative studies Best model
30.09.2016 Kanushya.S Fashion show UCFS fashion show,costume design and jewellery modeling JCI fashion show traditional wear round, western wear round costume designer Best award in traditional round Best costume designer
30.09.2016 Vanishree.K
Rohini
Fashion show Dream zone of creative studies Best costume designer
22.02.2017 Abinaya.M Excellent academic performance Annual day 2017 Second Prize
22.02.2017 Abinaya.M Excellent academic performance Annual day 2017 First
22.02.2017 Lilly Preethi.J Excellent academic performance Annual day 2017 Second
22.02.2017 Lilly Preethi.J Excellent academic performance Annual day 2017 Second
22.02.2017 Mohanapriya. S Excellent academic performance Annual day 2017 First Rank
25.02.2017 Lilly Preethi.J Empowering students from rural India Ullas Confluence 2017 Appreciation for efforts
25.02.2017 Swarna Karthikha.R.S State Level Inter Collegiate Quiz Competition Indira Gandhi Centre for Atomic Research(IGCAR), Kalpakkam Finalist
25.02.2017 Swarna Karthikha.R.S BEC Vantage Cambridge English Language Assessment Grade C
22.02.17 K.Farheen Excellent academic performance Annual day 2016 Third
22.02.17 Abinaya.M Excellent academic performance Annual day 2016 First
22.02.17 Manisha.R Excellent academic performance Annual day 2016 Second
14.03.2017 Vigneshwaran.S Poster presentation TEXPOZIUM 2K17, SSM College of Engineering 3rd place
26.09.2017 Glossy Sillhoutte Angel College of Engineering and technology, Thirupur Participation
14.03.2017 Vimal Raj.M Poster presentation TEXPOZIUM 2K17, SSM College of Engineering 3rd place
03.08.2017 K.Jayasri Scrap Dangle Fash Dash 2017, BIT, Sathiyamangalam Participation
Scrible – o -Maniac
Real Model draping
03.08.2017 T.Divyabharathi Scrap Dangle Fash Dash 2017, BIT, Sathiyamangalam Participation
03.08.2017 S.Mohanapriya Scrap Dangle Fash Dash 2017, BIT, Sathiyamangalam Participation
N.Akshaya Show planner 2nd place
B.Deepana
M.Abinaya
12.08.2017 Vigneshwaran.S Boxing State rural games 2017 2nd place
17.08.2017 S.Mohanapriya Fashion portfolio Fashion Zingaro 17, Kongu arts and science college, Erode 1st place
17.08.2017 T.Divyabharathi Real model draping Fashion Zingaro 17, Kongu arts and science college, Erode Participation
Face art Fashion Zingaro 17, Kongu arts and science college, Erode Participation
N.Akshaya Doodle your dreams Fashion Zingaro 17, Kongu arts and science college, Erode Participation
07.09.2017 S.Vigneswaran Treasure hunt Futura 17, BIT, Sathiyamangalam Participation
26.09.2017 A.Manikandan Fashion show Angel arena, ACET 1st place
A.Karthik
R.Manisha
J.Lilly preethi
S.Lashini Priya
26.09.2017 T.M.Mahalakshmi Fashion show Angel arena, ACET Best model
Kiran sandar      
26.09.2017 R.Sivakumar Fashion show BIT, Sathiyamangalam 1st prize
R.Sivakumar Angel arena ACET Best choreography
M.Parameshwaran
R.Neha
T.Akshaya
N.Akshaya
Mohanapriya
15.08.2017 M.Roshini Paper presentation Raja’s international institute, Nagarkovil 1st prize
15.09.2017 M. Roshini Paper presentation SONAFTA 17, SCT 1st prize
A. Saravanan 2nd prize
S. Mohanapriya 3rd prize
M. Ezhilarasi Fabric Painting 1st prize
P. Harsapriya 2nd prize
S. Mohanapriya 3rd prize
N. Theepika Doodling 1st prize
J. Priyadharshini 2nd prize
M. Surya 3rd prize
R. Keerthivasan Textile & Fashion Quiz 1st prize
R.Suresh kumar
K. Deepika 2nd prize
N.E.Kaavya
N. Theepika Poster Presentation 1st prize
M. Abinaya
A. Charavanan 2nd prize
S. Nivetha Fabric Manipulation 1st prize
S. Deivanai 2nd prize
M.P.Monica 3rd prize
R. Sharmadha Kids Couture
(Accessories Designing)
1st prize
K. Jayshri
A.R.Sandhya
T. Dhivabharathi 2nd prize
T. V. Nandhini
P. Naveena
K. Krithika
S. Vasantha 3rd prize
L.S.Warsni
P. Visaalakshmi
T. Sweda
P. Priyanka
S.No Date Name of the student Event Institution/Organiation Achievements
1 21.01.2015 & 22.01.2015 R.Brindha Group dance Nandha arts & Science college,Erode Participated
2 10.01.2015& 11.01.2015 R.Brindha Group dance CIT,Coimbatore Runners(II PRIZE)
3 10.01.2015 N.Santhiya Paper presentation Sona College of Technology,Salem Participated
4 20.01.2015 N.Santhiya Paper presentation Sona College of Technology,Salem III PRIZE
5 18.09.2015 &19.09.2015 N.Santhiya Badminton Kongunadu College of Engineering Runners
6 18.09.2015 &19.09.2015 S.Vijaykrishnan Tennis Kongunadu College of Engineering Winners
7 19.03.2015 S.Vijaykrishnan Paper presentation M.Kumarasamy College of Engineering Participated
8 06.03.2015 V.Aparna Piki-Wiki Sona College of Technology,Salem III PRIZE
9 12.09.2014 V.Aparna Embroidary Workshop Sona College of Technology,Salem 4 th PRIZE
10 12.09.2014 V.Aparna Poster Presentation Sona College of Technology,Salem II PRIZE
11 20.01.2015 V.Aparna Poster Presentation Youth red cross & red ribbon Club II PRIZE
12 12.01.2014 V.Aparna Tech.Quiz Sona College of Technology,Salem Participated
13 25.02.2015 & 26.02.2015 K.Nisha Fashion Show (Model & Designer) Angel College of engineering and Technology,Tirupur II PRIZE
14 25.02.2015 & 26.02.2015 P.Vijay krithiga Fashion Show (Model & Designer) Angel College of engineering and Technology,Tirupur II PRIZE
15 25.02.2015 & 26.02.2015 E.S.Lavanya Fashion Show (Model & Designer) Angel College of engineering and Technology,Tirupur II PRIZE
16 25.02.2015 & 26.02.2015 N.Santhiya Fashion Show (Model & Designer) Angel College of engineering and Technology,Tirupur II PRIZE
17 25.02.2015 & 26.02.2015 S.M.Annamalai Fashion Show (Model & Designer) Angel College of engineering and Technology,Tirupur II PRIZE
18 25.02.2015 & 26.02.2015 E.S.Lavanya Fashion Show Angel College of engineering and Technology,Tirupur Best model - Female
19 25.02.2015 & 26.02.2015 N.Santhiya Fashion Designing Angel College of engineering and Technology,Tirupur Best designer
20 25.02.2015 & 26.02.2015 S.Soundarya Fashion Show (Model & Designer) Angel College of engineering and Technology,Tirupur II PRIZE
21

25.02.2015 & 26.02.2015

B.Susmitha Fashion Show (Model & Designer) Angel College of engineering and Technology,Tirupur II PRIZE
22 25.02.2015 & 26.02.2015 R.Pavithra Fashion Show (Model & Designer) Angel College of engineering and Technology,Tirupur II PRIZE
23 24.07.2015 & 25.07.2015 K.Udhayakumar Ethical hacking workshop Adhiyaman College of Engineering,Hosur Participated
24 18.03.2015 S.Vigneshwaran Paper presentation Shreenivasa Engineering College,Dharmapuri Participated
25

28.02.2015

S.Vigneshwaran National Science day model project Karpagam college of Engineering,Coimbatore Participated
26 10.03.2015 S.Vigneshwaran Mehibit'15 Karpagam college of Engineering,Coimbatore Participated
27 30.03.2015 S.Vigneshwaran Green building National seminar Dhirajlal Gandhi College of Technology,Salem Participated
28 26.01.2015 K.Udhayakumar Asia book of Records (Largest currency symbol inIndia) Periyar University,Salem Participated
29 26.01.2015 S.Vigneshwaran Asia book of Records (Largest currency symbol inIndia) Periyar University,Salem Participated

30

11.08.2015 S.Sathish High performance computing Annapoorna Engineering College,Salem Participated
31 11.08.2015 K.Udhayakumar High performance computing Annapoorna Engineering College,Salem Participated
32 11.08.2015 S.Vigneshwaran High performance computing Annapoorna Engineering College,Salem Participated
33 13.08.2015 & 14.08.2015 S.vijaykrishnan Poster Presentation Bannari amman Institute of Technology,Saathyamangalam I PRIZE
34 13.08.2015 & 14.08.2015 D.Dharanya Poster Presentation Bannari amman Institute of Technology,Saathyamangalam I PRIZE
35 09.03.2015 S.Vijaykrishnan T-Shirt designing Anna University, Chennai II PRIZE
36 09.03.2015 D.Dharanya T-Shirt designing Anna University, Chennai II PRIZE
37 11.08.2015 M.Vimalraj High performance computing Annapoorna Engineering College,Salem Participated
38 07.09.2015 & 08.09.2015 S.Vigneshwaran Paper presentation Adhiyaman College of Engineering,Hosur Participated
39 10.09.2015 S.Vigneshwaran Workshop Pavaai Engineerin,Salem Participated
40 07.08.2015 S.Vigneshwaran Paper presentation Adhiyaman College of Engineering,Hosur Participated
41 12.09.2015 D.Dharanya 3D for haute couture fashoion PSG College of Technology Participated
42 22.02.2014 S.Vijaykrishnan fashion Designing PSG College of Technology Participated
43 18.09.2014 S.Vijaykrishnan NSS day celebration " Issue with solution" Sona College of Technology,Salem II PRIZE
44 20.09.2014 S.Vijaykrishnan NSS day celebration " ADZAP" Sona College of Technology,Salem I PRIZE
45 19.09.2014 S.Vijaykrishnan NSS day celebration "Photography" Sona College of Technology,Salem II PRIZE
46 09.04.2015 S.Vijaykrishnan Multimedia "Nest 15" Sona College of Technology,Salem I PRIZE
47 09.04.2015 S.Vijaykrishnan Poster presentation "Nest 15" Sona College of Technology,Salem I PRIZE
48 12.09.2015 S.Vijaykrishnan 3D for haute couture fashoion PSG College of Technology Participated
49 15.09.2015 S.Vigneshwaran Poster presentation Mahendra Institute of Technology II PRIZE
50 15.09.2015 K.Udhayakumar Poster presentation Mahendra Institute of Technology II PRIZE
51 26.09.2015 & 27.09.2015 S.Vigneshwaran Chess boxing Tamilnadu State Chess boxing Association "State Chess boxing Championship" I PRIZE
52 30.08.2015 S.Vigneshwaran Certified white hat hacker level 1 CIT,Coimbatore Certified
  • A students project titled, “Design and Modification of Sewing Machine for Differently- Abled Person” (guided by K. Mani and Dr. D. Raja) with the students team M.Alagesan, S. Saravanan, T.B. Praveen, S. Duraikannan received III prize in Techknow 14 – Jointly organized by AIMO (All India Manufacturers Organization) and Anna University, Chennai among over 100 participating teams across the country on 19th Feb 2014.
  • A team of FT students won the 'OVERALL CHAMPIONSHIP TROPHY' at a National Level Technical Symposium – 'FIBRO FEST 13' – organised by Kumaraguru College of Technology, Coimbatore.

students achievement

S.No Date Name of the Student Event Institution/ Organization Achievement
 1 11-03-14
&
12-03.14
B.Lavanya Draping Kumaraguru College of Technology, Coimbatore III Prize
C.Poornima Yogamuthra Embroidery I Prize
S.R. Rajeswari Visual Merchandising I Prize
O.M.Divya Draping III Prize
V.Naresh Designer Contest III Prize
D.Dharani Designer Contest III Prize
R.Tahga Ishwarya Paper Presentation II Prize
N.Nagaarachana Designer Contest III Prize
S.Navya Designer Contest III Prize
10  Concept to consumer I Prize
11  K.Syamily Devi Visual Merchandising I Prize
12  T.D.Nishal Designer Contest II Prize
13  K.Gayathripriya Designer Contest III Prize
14  Concept to consumer I Prize
15  P.Ashok Designer Contest III Prize
16  S. Srisavitha Designer contest III Prize
17  V. Naresh Designer contest III Prize
18  N.Nagaarachana Fashion Parade Govt. Mohan kumaramangalam medical college, salem I Prize
19  06.10.13 N.Nagaarachana Solo Dance The ROTARACT club of CIT, Coimbatore III Prize
20  N.Karthic Product Advertisement BIT, Sathyamangalam I Prize
21  01.08.13 D.Thiyagarajan Cricket tournament Jindal memorial cricket tournament JSW STELL LTD Salem works Winner
 22 06.09.13 to 08.09.13 P.Praveenkumar Ball badminton – Inter zonal tournaments Paavai Engineering college Runner
 23 05.09.13 to 07.09.13 D.Thiyagarajan Cricket TSM Jain college Winner
 24 02.09.13 to 04.09.13 B.Poojitha Fashion quiz BIT, Sathyamangalam II Prize
 25 29.08.13 to
31.08.13
V. Naresh Fencing SA Engineering College, Chennai III Prize
 26 26.10.13 to 27.10.13 S.R Rajeswari Kick boxing 13th TNKA Tamilnadu state kickboxing championship -2013 I Prize
 27 28.02.14 S.Navya Fashion Sketching Sri Krishna Engineering College, Chennai I Prize
 28 S.R Rajeswari Paper Draping I Prize
 29 S.Navya Soap Carving III Prize
 30 S.Subhashini Hair dressup III Prize
 31 C.Poornima Yogamuthra Hair dressup III Prize
32 Soap Carving II Prize
 33 Surface Ornamentation I Prize
 34 N.Udaya Ravichandrika Poster Presentation II Prize
 35 S. Tharani Paper Draping II Prize
 36 V.Naresh Tatooing III Prize
 37 V.C.Aarthi Paper Draping II Prize
 38 S.Navya Poster Presentation III Prize
 39 K.Ramya Mehandi III Prize
 40 C. Yamunadevi Mehandi I Prize
 41 Hair Dressing I Prize
 42 S.Navya Tatooing III Prize
43  K.Gayathripriya Mehandi III Prize
44  Poster Presentation III Prize
45  M. Kiruthika Paper Draping III Prize
46  P. Hanna Juliet Fashion Sketching II Prize
47  B.Poojitha Paper draping I Prize
48  V. Naresh Tatooing III Prize
49  13.02.14 M. Kiruthika Garmentry Kumaraguru College of Technology, Coimbatore I Prize
50  25-07-13 S.R Rajeswari Chess Boxing Chess Boxing Organisation of India, Salem Gold medal
51  20-09-13 Karthika Paper Presentation Kumaraguru College of Technology, Coimbatore II Prize
52  C.Yamuna Devi Fashion Sketching I Prize
 53 B.Ragunath CAD III Prize
 54 S. Navya Spot Presentation II Prize
 55 A.Gayathripriya CAD II Prize
 56 G.Karthikeyan Poster Presentation II Prize
 57 Spot Presentation I Prize
 58 Choudhri Paper Presentation II Prize
 59 N.Udaya Ravichandrika Poster Presentation II Prize